Dukan Diyeti İpuçları

Sağlık

18 Şubat 2015 yazan BaTTy

Dukan diyeti son yıllarda en başarılı sonuç gösteren diyetlerden biridir. Protein ağırlıklı bu diyet hemen netice gösteren bir yöntemdir. Ayrıca kalıcı yöntemdir.

 

Fransız kadınlarının ince olmasının sebeplerinden biri olarak görülen diyetin aşamaları vardır. Diyet yapanı diyet yapıyormuş gibi hissettirmeyen 4 aşamadan oluşur.

 
İlk aşama kısa, hızlı ve hemen sonuç alınan atak çalışmasıdır. Bu aşama çok hızlı kilo kaybı sağlayan 72 çeşit proteinden oluşmaktadır. Kahvaltıda yumurta, öğle yemeğinde balık, akşam yemeğinde ise et yenebilir. Diğer gıdalar ise yağsız süt, yağsız tavuk, yağsız peynir gibi gıdalardır.

 
İkinci aşama seyir aşamasıdır. Gerçek anlamda kilo kaybının oluştuğu aşamadır. 28 çeşit sebze önerilir. Sınırsız sebze tüketimi sağlanır.

 
Üçüncü aşama pekiştirme aşamasıdır. Her gün sebze ve protein yenilebilen aşamadır. 2 dilim tam buğday ekmeği ve yağsız peynir yiyebiliyorsunuz. Bu aşamaya gelmenin ödülü olarak ise haftada 1-2 gün karbonhidrat tüketmek serbest. Haftada 2 öğün ise kutlama olarak ne istiyorsanız yiyebiliyorsunuz.
Son aşama ise istikrar aşamasıdır. Son aşamada ne yemek istiyorsanız hiçbir kısıtlama olmadan
tüketebilirsiniz. Canınızın istediği her şeyi yiyebiliyorsunuz. Tek kural haftanın Perşembe günü protein ağırlıklı beslenmedir. Son aşama size basit gelebilir fakat diğer 3 aşamayı iradeli bir şekilde gerçekleştirirseniz son aşamaya gelmeden zayıflamış olacaksınız.
Dukan diyeti olarak birkaç ipucu vardır. Yulaf kepeği diyetin olmazsa olmazıdır. Her gün 1,5 kaşık tüketmelidir. Yoğurtla karıştırıp yenilebilir. Diğer önemli nokta asansör kullanımıdır. Asansör kullanımını unutuyoruz. Her yere merdivenle çıkıyoruz. Ayrıca her gün 20 dakika yürüyoruz. Mutlaka 1,5lt sıvı tüketiyoruz. Şekersiz olmak kaydıyla su, çay, kahve bu 1,5lt’nin içinde. Dukan diyeti zor olan kısımları ise güçlendirme evresine kadar kesinlikle meyve yenmiyor.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?