Gribe Yakalanmamak İçin Neler Yapılmalı?

Sağlık

7 Mart 2015 yazan BaTTy

Kış ayları insanlar için hastalık ayları olarak geçmektedir. Soğuyan hava ile birlikte insanların vücut dirençlerinin kırılması insanları hasta eden en büyük nedenlerden biridir.

 

Kış aylarında insanlar üzerinde en çok görülen hastalıkların başında şüphesiz ki grip gelir. Bazen salgın halinde yayılan grip insanları yatağa düşürmektedir. Ayrıca tedavi edilmeyen durumlarda veya zayıf bağışıklık durumunda insanları ölüme kadar götürebilen bir hastalık da olabilmektedir. İşte bu yüzden bu hastalığa yakalanmak yerine gripten korunma yollarını uygulayarak hastalığı kendinizden uzak tutabilirsiniz. Peki, gribe yakalanmamak için neler yapılmalı? Grip virüs ile bulaşan bir hastalık olduğu için grip olan insanlarla temasınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Gribin belirtileri arasında öksürme, burun akıntısı, hapşırma olduğu için insanlar arasında bulaşması daha kolay olmaktadır.

 

Grip hastalığının tedavisi, ortaya çıkan belirtilerin tedavi edilmesiyle yapılır. Burun akıntısının durdurulması, ateşin düşürülmesi, halsizliğin giderilmesi şeklinde devam eder. Ancak bu kadar yaygın ve tehlikeli olan bu hastalık için hastalığa yakalanmamak tedaviden daha önemlidir. Gribin aşısı bulunmaktadır. Her ne kadar aşısı olsa da bu hastalıktan korunmanın başka yolları da vardır. “Gribe yakalanmamak için neler yapılmalı?” diyorsanız öncelikle insanlarla temaslarınızı sınırlandırmanız gerekir. Yüzünüze temas etmekten kaçının. Çünkü virüslerin bulaşma yerleri genellikle insan yüzüdür. Burun akıntısını yutmamaya özen göstererek dışarıya sümkürün. Bol bol vitamin almaya özen gösterin. Sıcak çorbalar içmek vücut direncinizi arttırır. Vücudunuzu bol su ile besleyin ve gün içerisinde dinlenmeye özen gösterin.

 

İşte tüm bu yöntemleri uyguladığınızda gribe yakalanma oranı büyük oranda azalır. Gribin birçok bulaşma yolu olduğu için gribi tamamen önlemek imkânsızdır. Gribin bulaşabileceği alanları daraltarak gribe bir çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca grip aşınızı zamanında yaptırarak gripten korunabilirsiniz.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?