Cinselliğin Beyinle Bağlantısı

Cinsellik

14 Ocak 2015 yazan BaTTy

Cinsel ilişki esnasında yalnızca duygular değil bütün vücut harekete geçmektedir. O an ateşlenmiş olan vücutta baştan aşağı kadar birçok değişimler meydana gelmektedir.

İnsanlar birilerine aşık olurlar ve ondan karşı konulmaz şekilde etkilenirler. Daha sonra ise cinsel deneyim için birbirine aşık olan çiftler yatakta buluşurlar. İşte bu esnada cinselliğin beyinle bağlantısı hakkında şunu söylemek yerinde olacaktır. İnsan vücudunda tüm sistemin işleyişi beyin tarafından sağlanmaktadır. Bu durum cinsellik içinde geçerlidir. Çünkü cinsel fonksiyonların da tamamı beyin tarafından sağlanmaktadır. Fakat bu durum kadın ve erkek arasında farklı olarak ortaya çıkmaktadır. Ortak görüşlere göre cinselliği kontrol eden hormonların ilk etki gösterdikleri bölgeler kesinlikle öncelikle beyin olmaktadır. İnsan beynin alt bölümü hipotalamus adıyla adlandırılmaktadır. Cinselliğin beyinle bağlantısı konusunda da cinsel fonksiyonların beyinde yer alan en önemli fonksiyonlarının kontrol merkezinin ise belirttiğimiz hipotalamus olduğu belirtilmektedir. Çünkü bu bölgeden salgılanmakta olan gonadotropin adı verilmiş olan hormon, bütün cinsel fonksiyonları ve üreme sistemini kontrol etmektedir. Bu hormon hipofiz bezi üzerinde genelde etkili olmaktadır. Böylece erkeklik hormonu olarak adlandırılan testosteron salınmasına neden olmaktadır. Bu da cinsel isteğin ortaya çıkmasına ve cinsel aktivitelerin beyin tarafından yönetilmeye başlanmasına sebep olmaktadır.

 
Beyinle yönetilen cinsellik durumu için erkekler ve kadınların cinsel aktiviteleri dört aşamada gerçekleşmektedir. Heyecan, arzu, orgazm ve de çözünmedir. Cinsel isteği salgılayan libido, ilişki esnasında hipotalamusa etki etmektedir ve de dopamin salınmasına da katkıda bulunur. Böylelikle cinsel uyarılarla birlikte ise oksitosin salınımı artmış olmaktadır. Orgazm sonrası genelde oksitosin düzeyi çok hızlı artmaktadır. Bu sebeple erkekler ilk ilişkisinden sonra tekrar ereksiyon olabilmek için mutlaka bir dinlenme dönemine ihtiyaç duyabiliyor. Bu da yine beyinden gönderilen sinyallerle ereksiyon sevilerinin artış ve azalışlarının kontrolleri sağlanmaktadır. Bu nedenle cinselliğin beyinle olan bağlantısı erkek ve kadının birlikteliklerinde çok hızlı gerçekleşmektedir.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?