Detoks Nedir, Nasıl yapılır?

Sağlık

14 Ocak 2015 yazan BaTTy

Ne yiyip, ne içiğinizi gerçekten biliyor musunuz? Peki ya, onların vücudunuzda biriktirdiği toksin maddelerden haberiniz var mı?

 

Vücudunuzda biriken toksinler bir yerden sonra sırtınıza yüklenen ağır bir yük haline gelirler. Günlük yaşamda yapmanız gereken işleri yapamaz, yoğun stres altında hissedersiniz. Bunların hepsi zannedilenin aksine psikolojik değil; beslenme ve yaşam ortamı ile alakalıdır. Yaşadığınız yeri ve yiyeceklerinizi düzenlemek ise detoksdur. Detoks nedir, nasıl yapılır? Detoks için ilk yapmanız gereken şey yiyecekleri haşlamak veya asitik malzemeler eklemek değildir. İlk yapmanız gereken şey, temizliğiniz esnasında kullandığınız sabun ve şampuanları kontrol etmek olmalıdır. Vücudunuza giren yiyeceklerden daha önemlisi, derinizin temizliği ve nemliliğidir. Uzun süre derinizi nemli tutan sabunlar kullanmalısınız. Sonrasında yiyecek ve içeceklerinize sıra gelir. Yiyeceklerinizin neler olduğundan ziyade, nasıl piştiği ve yanında tüketilen diğer yiyecekler de önemlidir. Pişirme yöntemlerinde en sağlıklısı her zaman haşlamaktır. Az yağlı ve az tuzlu şekilde pişirilen yiyecekler vücudunuza yararlıdırlar. Ayrıca her yemeğin yanında sebze tüketilmelidir.

 
Sadece yiyecek, içecek ve temizlik alışkanlıkları ile detoks tamamlanmış olmaz. Detoks nedir, nasıl yapılır? Halen kesin bir cevabı yoktur. Kişiden kişiye farklılık gösteren yöntemlerin ortak tek bir noktası vardır, kişiyi hafifletir. Detoks programlarının hangisini uygularsanız uygulayın, bir süre sonra daha iyi uyuduğunuzu ve gün içerisinde daha az yorulduğunuzu fark edeceksiniz. Tabii, uygun bir detoks programı bulmak ve bunu uygulamak her zaman çok kolay olmuyor. Genel itibari ile doğa ile özleşmiş şekilde yaşanması gerekir. Yediğinize ve içtiğinize mutlaka dikkat etmeli; temizliğinizi önemsemelisiniz. Bununla ilgili kitaplar var.  Kendinize uygun programı bulabilmek için bir süre araştırma yapmanız gerekiyor. Detoks programınızı aksatmadan uyguladığınız süre boyunca vücudunuzda ve psikolojinizde inanılmaz iyileşmeler meydana gelecektir, buna emin olabilirsiniz.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?