Badem Yağının Kullanımı Ve Faydaları

Sağlık

12 Şubat 2015 yazan BaTTy

Sağlık sektörünün bazı durumlarda ihtiyaçları karşılayamaması ve satılmakta olan ilaçların fiyatları yüzünden insanlar farklı alanlara yönelmeye başladı.

 

Bu yönelimin en çok olduğu alanlardan birisi de şüphesiz ki alternatif tıptır. Alternatif tıp sınırları çok geniş olan bir tedavi alanıdır. Alternatif tıbbın en çok kullanıldığı alanlardan birisi de cilt ve yüz bakımıdır. İnsanlar cilt ve yüz bakımı için alternatif tıp üzerinde badem yağı kullanmaktadır. Bu yağ tatlı yağ ve acı yağ olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu yağ E vitamini açısından oldukça zengindir. Sık olarak kozmetikte ve cilt bakımında kullanılır. Ayrıca bu yağda yüksek oranda protein bulunur. Bu yağın elde edilebilmesi için badem bitkisi soğuk baskı yöntemi ile ezilerek damıtılır.

 

Badem yağının faydaları saymakla bitmez. Öncelik olarak vücuda, beyne ve göze faydası vardır. Acı olan yağ böbrekleri temizleyerek tedavi sağlar. Ayrıca egzama hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Hassas ve kuru cilde uygulanırsa cildi nemlendirir ve parlatır. Soğuk havalarda kullanıldığında cildi soğuk havanın kuruluğundan korur. Bu bitki tarih boyunca değerini korumuştur. Bu yağ E vitamini ve yüksek protein barındırdığı için kıl kökleri için yıllarca kullanılmıştır. Badem yağının kullanımı ve faydaları yalnızca bu alanlar ile sınırlı değildir. Bu yağ ayrıca saçlara, kirpiklere ve kaşlara uygulandığında içerisindeki mineraller ve proteinler sayesinde uygulandığı alanlarda kıl köklerini güçlendirerek kıl oluşumunu arttırarak güçlendirir. Bunun yanında cilt çatlaklarının giderilmesinde de etkili olarak kullanılmaktadır. Özetleyecek olursak bu yağ birçok alanda kullanabilmektedir. Özellikle yenileyici özelliği olduğu için zarar gören bölgelerde yoğunlukla kullanılmaktadır. Bu yağı kullanmak için elinize bir kısım sıkarak kullanmak istediğiniz alana masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. Bu kadar faydası olan yağın herhangi bir yan etkisi bulunmamaktır. Üstelik tamamıyla doğal bir ürün olduğu için fazla kullanımda sıkıntı yaşamazsınız.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?