Pekmez Kilo Aldırır mı?

Sağlık

23 Ocak 2015 yazan BaTTy

Bilindiği gibi pekmez, üzüm ya da dut gibi meyvelerin kaynatılması ile elde edilen bir besin türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Genellikle kahvaltı sofralarında tüketilen pekmezi birçok faydalı özelliği sahiptir. En bilinen faydalı özelliği de kan yapıcı bir besin olmasıdır. Aynı zamanda mineral ve vitamin deposu olduğu da bilinmektedir. pekmezin birçok çeşidi bulunmaktadır. bu çeşitler arasında; üzüm pekmezi, dut pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, pancar pekmezi ve ardıç pekmezi gibi türler yer almaktadır. ancak akıllara bir başka soru gelmektedir. O da, pekmez kilo aldırır mı şeklindedir. Bu sorunun cevabı ise şu şekilde açıklanabilmektedir. Bir yemek kaşığı pekmezde yaklaşık olarak 60 kalori bulunmaktadır. içerisinde ki kalsiyum oranından dolayı, pekmezin fazla tüketilmesinde yarar vardır. Bala göre çok daha az kaloriye sahip olduğu için tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur. diyet yapan kişiler bal yerine pekmez yerlerse çok daha iyi olacaktır.

 

Yine de tüm tatlı besinlerin tüketiminde nasıl kalori hesabına önem veriliyor ve dikkat ediliyorsa, pekmez tüketiminde de buna dikkat edilmelidir. İçinde, kalsiyum, magnezyum, B6, fosfor ve potasyum mineralleri bulunan pekmezin 100 gramının 290 kalori olduğu da bilinmektedir. yani pekmez tüketimi yapılırken aşırıya kaçılmamasına dikkat etmekte fayda vardır. Kalorisi yüksek bir besin olduğu için kontrolü elden bırakmamak gerekir. Yani başta sorduğumuz pekmez kilo aldırır mı sorusunun cevabı evettir. Her yüksek kalorili besin gibi pekmez de kilo aldırmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken ise nasıl ve ne kadar tüketildiğidir. Doğru besinlerle birlikte doğru bir biçimde kullanılan pekmezi kilo aldırmaz hatta kilo bile verdirebilir. Çünkü içerisinde mineral ve vitaminler yoğun olarak bulanmaktadır. Bu nedenle kilo alma kaygısı taşımamak için yeterli miktarda ve doğru şekilde pekmez tüketilmesi gerekmektedir.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?