Kas Yapan Besinler Nelerdir ?

Sağlık

22 Ocak 2015 yazan BaTTy

Yalnızca egzersiz ve ağırlık çalışmaları ile kas yapılamaz. Kasların oluşumu için vücudun kullanması gereken malzemeler vardır. Ki bu malzemelerden en önemlisi, proteindir.

 

Kas yapan besinler nelerdir, diye merak eden herkes daha önce illaki proteinler hakkında bir şeyler duymuşturlar. Protein, bir evin tuğlaları gibidirler. Her organımızı, her kasımızı onlar oluşturur. İnsan sindirim sisteminde 2. tüketilen besinlerdir. Vücudumuz önce karbonhidrat, sonra protein ve en sonunda da yağları yakar. Protein tüketiminiz ne kadar fazla ise, o kadar çabuk yaralarınız iyileşir, kas oluşumu hızlanır. Bazı yiyecekler, diğer yiyeceklere nispeten daha fazla proteini yapısında bulundurur. Bu yiyecekleri tüketerek protein ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz.

 

En ucuz, en değerli protein dolu yiyecek, yumurta. Tavuk yumurtası kadar protein dolu bir başka yiyecek daha yoktur. Kolayca bulunabilir ve her gün tüketilebilir olması sporcular tarafından tercih edilmesindeki en büyük sebep. Kas yapan besinler nelerdir listesinde ilk önce yumurtayı, sonrasında da eti görürsünüz. Et, lifli yapısı ve proteinden oluşan dokusu ile kas yapımını tetikleyen en önemli yiyeceklerdendir. Kırmızı etteki protein oranı, beyaz ete göre daha fazladır. Ancak pişirme esnasında proteinlerin büyük bir kısmı öldüğü için beyaz et tüketimi de eşit derecede protein ihtiyacınızı karşılayacaktır. Yoğurt da protein bakımından zengin besinler listesinde yer alır. 50 gramında 3 gram protein bulunmaktadır. Ki bu oran birçok besine göre yüksektir. Protein alımı belli bir düzende olmalıdır. Sürekli olarak protein tüketildiğinde saç dökülmesi, deri kuruluğu gibi sorunlar görülebilir. Dengeli bir şekilde günlük 30 gram protein alımı yeterli olacaktır. Sporcu kişilerde bu miktar egzersiz ve çalışma yapıldığı günlerde 45 grama kadar çıkabilir. Ancak uzmanlar önemle belirtiyor ki, kas yapımının en etken maddesi proteinin, yağlara da ihtiyacı var. Tüm besin türlerinden yararlanılırsa iyi bir kas gelişimi sağlanabilir.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?