Kadında Cinsel İsteksizlik

Kadın Dünyası

16 Ocak 2015 yazan BaTTy

Azalmış olabilen cinsel istek bozuklukları kadınların cinselliği başlatabilmeleri ve ya eşlerinden gelecek olan uyarılara cevap verememe halleri kadında cinsel isteksizlik tanımıdır.

Eğer kadın cinsellikten keyif alamaz olursa, orgazm olacak kadar bile uyarılamazsa cinsel isteğinin yerlerde olacağı kesindir. Bazı kadınlar ise kültürel, ahlaki ve dinsel sebepler gereği cinsel dürtülerini bastırabilirler. Cinsel isteklerinin azlığının en önemli sebeplerinde biri de geçmişte kadının yaşamış olabileceği bir cinsel istismar durumları ve ya tecavüz nedeniyle de olabilmektedir. Yine kontrolü kaybedeceği korkusu da cinsel istekleri bastırmada etkilidir. Aynı şekilde gebelik korkusu da kadında cinsel isteksizlik tanımı olarak gösterilebilir. Genellikle bebek istemeyen çiftler güvenli olan bir yöntem kullanmazlarsa bu sorun da kadını cinsellikten uzaklaştırabilmektedir. Yine yeterli derecede uyarılma yani orgazm olmaması da cinsel isteksizlik yaşayan kadın portresini gözler önüne serebilecektir. Bazı kadınlarsa cinsellikten hoşlanmalarına rağmen cinsel birliktelik için gerekli isteği duyamayabilirler. Görev haline gelen ilişki durumları da yine cinsel isteksizliğin nedenleri arasında yer alacaktır. Yani kadın istemeye istemeye sadece eşini mutlu etmek için ilişkiye girerse de bu durumdan zevk almayacak ve cinsel isteksizliği ortaya çıkabilecektir. Eğer kadındaki cinsel ilişki isteksizliği kronikleşme durumu alırsa kesinlikle bu eşiyle olan ilişkisini de etkileyecektir. Cinsel isteksizlik halleri kadınların yarısını etkileyen durumlar olarak bilinir.

 

Erişkin olan kadınların büyük bir çoğunluğunda cinsel isteksizlik halleri sıkça görülen hallerdendir. Eşleriyle ilişkilerinde eşinin ereksiyon yani sertleşmesinin sorunlu olduğunu gören kadınların çoğunda da cinsel isteksizliğin oluştuğu uzmanlarca tespit edilmiş hallerdendir. Yine bu konuyla ilgili olarak depresyon ve epilesi tedavisi ilaçları ve doğum kontrol hapları da kadının libidosunun azalmasın neden olabilecek faktörler arasında gösterilmiştir. Aynı zamanda menopoz dönemlerinde de hormon sevilerinde düşüşler olduğundan cinsel isteğin en az olduğu dönemler olarak bilinmektedir.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?