Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Sağlık

17 Ocak 2015 yazan BaTTy

En çok ramazan aylarında, iftar masalarında hatırladığımız, kıymet verdiğimiz hurmaların insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu ve tüketiminin sadece ramazan ayıyla sınırlı kalmasının ne büyük hata olduğunu biliyor muydunuz?

 

Hurmanın faydaları nelerdir diye incelerken emin olun bileceksiniz. Dinimizde de önemli bir yeri bulunan hurma, vücudun gerekli olduğu her vitamini küçücük bünyesinde bulundurmaktadır. İhtiyacınız olan demir, C, B, A vitaminleri, protein, bağışıklı sistemini güçlendirecek proteinler, her şey hurmanın içinde mevcuttur. Günlük olarak tüketildiğinde insanın zinde ve güçlü bir şekilde uyanmasını, güne başlamasını sağlar. Kanser hastalıklarıyla mücadelede en çok tercih edilen alternatif besinlerden biri şüphesiz hurmadır. Hurmanın içinde bulunan zengin besin kaynağı sayesinde vücudun ihtiyacı olan proteinler sadece hurma yenilerek sağlanmaktadır. Lezzetli bir besin olan hurma içerdiği yoğun antioksidan özellikleri ile cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Yaşlanma ve kalp-damar tıkanıklığı gibi hayati önem taşıyan problemlerde antioksidanın ne derece önemli olduğu düşünülürse hurma tüketimi yaparak doğal yollarla sağlığınıza doğrudan etki edebilirsiniz.

 

Özellikle hamile kadınların gebelik süresince ve doğum sonrası emzirme döneminde süt arttırıcı besin takviyesi ararken hurmanın faydaları nelerdir, bebeğime katkısı olur mu sorusu hurmanın, küçükten büyüğe herkese fayda sağladığını göstermiştir.  Loğusa döneminde hurma tüketen anneler, vücutlarının ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri alırken emzirme yoluyla bu besinlerden aldığı olumlu etkileri bebeklerine aktarabilmektedir. Bebek gelişimi için çok önemli bir besin olan hurma, protein açısından zengin bir şifa kaynağıdır. Hurma, içerdiği şeker oranı sebebiyle kilo vermek isteyenlerin tedirginlikle yaklaşmasına sebep olmaktadır. Oysa hurma da bulunan şeker, yağların parçalanmasını ve vücutta depolanmasını engellemektedir. Aşırıya kaçmayacak şekilde her gün hurma tüketmeniz çocuklardan yetişkinlere kadar birçok kişiye devam olmaktadır.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?