Ertesi Gün Hapı Güvenli Mi ?

Sağlık

19 Ocak 2015 yazan BaTTy

Kadın ve erkek arasında geçen ilişkiden sonra Ertesi Gün Hapı ne kadar erken alınırsa ertesi gün hapının koruyuculuk görevi de o kadar fazla olmaktadır.

 

. Fakat cinsellik konusunda fazla bilgilerin yer almadığı ülkemizde Ertesi Gün Hapı güvenli mi diye çoğu sorular yer almaktadır. Bu konuda genel görüş ise sürekli kullanımı durumunda yan etkilerinin olabileceğidir. Çünkü sık kullanılması koruyuculuk etkisinin de azalmasına sebep olabilmektedir. Aslında Ertesi Gün Hapları, 24 saat içinde kullanılırsa istemeyecek olan gebeliği %95 oranlarında önleme gücüne sahiptir. Çiftler bunun yanında doğum kontrol hapı, prezervatif ya da spiral tarzında değişik doğum kontrol yöntemlerini kullanmaktadırlar. Fakat doğru kullanımı sağlandığında Ertesi gün hapı güvenli mi diye merak ediyorsanız, bunun en net cevabı düzgün kullanılırsa yararlı ve güvenli olacağıdır. Genel bir kanıya göre ise Ertesi gün hapı acil durumlar için kullanılmalıdır. Çünkü normalde Ertesi Gün Hap bir gebeliği önleme yöntemi olarak bilinmektedir. En genel kullanımı ise korunmasız olarak cinsel ilişki yaşandığında sonraki ilk 72 saat içerisinde kullanılması gereken bir hap türü olarak bilinmektedir. İlişki yaşandıktan sonra ne kadar erken alınırsa o kadar güçlü etkisi olacaktır. Çünkü Ertesi Gün Hapı en fazla korunmasız ilişkilerde kullanılır ve ilk 24 saat içerisinde bu ilaç kullanıldığı taktirde hamilelik riski büyük bir yüzdelik dilimle engellenmiş olacaktır.

 

Eğer ilk 24 saat sonrasında kullanımı sağlanırsa ise hamileliği önleyici gücü biraz daha azalmış olacaktır. Bebek sahibi olmak istemeyen çiftlerin ise korunmasız olarak ilişki yaşamaları sonrasında ilk 72 saatlik dilim içinde daha kısa sürede bu ilacı kullanmaları gerekir. Çünkü Ertesi Gün Hapı ancak bu şekilde hem güvenli hem de sizlere yararlı olmuş olacaktır.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?