Bayanlarda İdeal Ayakkabı Tercihleri

Moda

7 Ocak 2015 yazan BaTTy

Bayanlar genelde güzellik için sağlıklarından vazgeçer. Aslında omurgadan başlayan tüm hastalıklar ayakların sıkıntılı olmasından ortaya çıkar. Aslında kadınlar topuklu ayakkabıya bu kadar düşkün olmasa bu sorunların hiçbiri ortaya çıkmaz.

Topuklu ayakkabı giyip de rahat eden pek az bayan vardır. Topuklu ayakkabı her zaman ayağı sıkan, ayağa bol gelse sorun olan, arkası vuran ya da parmaklarda su toplatan acı veren bir üründür. Ancak bayanların topuklu ayakkabılar ile ne kadar güzel olduğunu düşünürsek bu acıya katlanmalarını haklı kılıyor.

Topuklu ayakkabılar dışında yazın çok rahat olduğu için ayaklardan çıkmayan babetler de sağlığı büyük oranda tehdit ediyor. Babetlerdeki tehdit ise topuklu ayakkabı gibi yüksek olmasından kaynaklanmıyor. Tamamen düz olması ve içinde bir destek olmaması ayak sağlığını olumsuz yönde etkilerken vücuda da etki sağlıyor.

Bayanlarda ideal ayakkabı tercihinde ayakkabıların içinde ayaktaki kavisi destekleyen bir yapı bulunması ayak ağrılarını engeller. Aynı zamanda uzun süre ayakta kalsanız bile çok daha az bir ağrı ile karşılaşırsınız. Aynı zamanda yazın giyilen parmak arası terliklerde de aynı sorun yatıyor. Bu sorun tabanda destek olmamasından kaynaklanıyor. Aynı zamanda yürütme aksı da bozulunca sağlık elden gidiyor.

Topuklu ayakkabılar konusuna derinden girecek olursak da kalın topuklar ince topuklar kadar sağlığı tehlikeye artmıyor. İnce topuklar ve topuk mesafesi yükseldikçe tüm vücut ağırlığı diz de belde oluyor. Aynı zamanda parmaklarda şekil bozuklukları meydana geliyor. Bayanlarda ideal ayakkabı tercihi ise doldu topuk olarak karşımıza çıkıyor. Dolgu topuklarda ise ön ve arka da dolguluysa hiçbir problem olmuyor. Rahatlıkla kullanılabilen bu dolgu topuklar dışında tahta topuklardan da uzak durulması gerekiyor. Tahta topuklu ayakkabılar esneme yapmaz ve ayakkabıda rahatlık için esneklik çok önemlidir.  Bu gibi konuları göz önüne alarak ayakkabı tercihinizi sağlık açısından bir düzene sokabilirsiniz.

 

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?