Kabızlık İçin Bitkisel Çözümler

Sağlık

18 Ocak 2015 yazan BaTTy

Kabızlığın bazı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler arasında; beden sağlığına ek olarak ruh sağlığını etkileyen faktörler de bulunmaktadır.

Kabızlık sorunu yaşayan insanlar genelde aceleci, gergin ve sıkıntılı olurlar. Bu ruh hallerini de bedensel olarak yansıtırlar. Kabızlıkta ana nedenler; yağlı beslenme, yetersiz sıvı tüketimi, bağırsakların tembel çalışması, hareketsizlik, karın kaslarında ki zayıflık, stres, cinsel doygunluğa ulaşamama, gerginlik ve ruhsal bazı problemler yer almaktadır. İnsanların kötü bir ruh haline bürünmelerine sebep olan ve her işe karşı isteksizlik oluşturan kabızlık için bazı çözümler bulunmaktadır. Bu çözümler alt başlıklarda incelenebilmektedir. Ve bir başlıkta kabızlık için bitkisel çözümler adı altında incelenebilmektedir. Bazı bitkilerin ve bitki karışımlarının kabızlığı geçirmede yardımcı olduğu bilinmektedir.

 

Örneğin; sabahları bir bardak zencefil çayı içildiğinde sindirim süreci hızlanacaktır ve bu da kabızlık problemine iyi gelecektir. Kabızlık probleminin giderilmesinde daha hızlı bir sonuç alabilmek için de 1 ya da 2 yemek kaşığı hintyağı içilebilir. En faydalı ve en hızlı sindirim çalıştırıcı yöntemlerinden biri de budur. Ancak bu yöntem tamamen kabızlığı geçirmez, sadece anlık bir sorun giderici olarak kullanılabilir. Bunun dışında keten tohumu da bağırsaklarda hızlı çalıştırıcı bir etki yapmaktadır. Ve başarılı bir müshil olduğu bilinmektedir. Bağırsaklara zarar vermediği gibi mineral dengeyi de bozmaz. Ve hiçbir yan etkisi de bulunmaz. Sinameki çayı da kabızlığa iyi gelen bitkilerden biridir. Kan temizleyici bir etki içerdiği için de çok tercih edilmektedir. 1 ya da 2 çay kaşığı sinameki yaprağı 1 bardak kaynar su ile haşlanmalıdır. Ve 20-25 dakika demlendikten sonra süzülüp tüketilmelidir.  Bu formül aç karınla uygulandığında çok daha büyük faydası görülecektir. Sinameki uyumadan önce de tüketilebilecek bir bitkidir. Kabızlık için bitkisel çözümler konusunda incir kürü de yer almaktadır.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?