Et Yerine Yenebilecek Yiyecekler

Sağlık

15 Ocak 2015 yazan BaTTy

Diyet yapanların özellikle etten uzak durduğu bilinmektedir. Ömrü boyunca et yiyen ama kilo vereceğim diye etten vazgeçemem diyen kişilerin sıklıkla yaptığı et yerine yenebilecek yiyecekler araması, çözümsüz değil.

Et yerine alternatif olarak tüketeceğiniz son derece sağlıklı, doyurucu besinler bulunmaktadır. Sadece kilo verenlerin değil çocuğu et yemeyen ailelerin ya da vejetaryen olmaya karar veren, daha ileri noktaya geçip vegan olan bireylerin de alternatif yiyecekler aradığı görülmektedir. Etten alınması gereken vücut için son derece önemli olan vitaminleri et yemeyi bıraktıktan sonra da almaya devam edebilirsiniz. Üstelik et kadar leziz bir şekilde. Et yerine yenilebilecek en bilinen besin yeşil mercimektir. İçerdiği zengin mineraller ve proteinler ile ete eşdeğer fayda sağlamaktadır.

 
Kırmızı et tüketimine karşılık tavukgöğsü eti ya da balıketi tercih edebilirsiniz. Izgara balık şeklinde tüketildiğinde kilo vermek isteyen kişiler için ekstra faydalı olmaktadır.  Et tüketimi bırakıldığında süt ve süt ürünlerinin tüketimi kişi için daha fazla önem arz eder. Peynir, süt, yumurta gibi besinler sağlığınız için gerekli vitaminleri barındırmaktadır. Sebze tüketiminin yoğunlaşacağı bu dönemde nohut gibi baklagillerin tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Normalde et yiyeceğiniz öğünler barbunya ve yeşil mercimek tükettiğinizde etten aldığınız maksimum verimi alabileceksiniz. Ayrıca en çok karşılaşılan sıkıntılardan olan demir eksikliği için et tüketimi önemlidir bunu dengelemek açısından yeşil yapraklı bitkiler tüketip, kuru üzüm gibi takviyeler yapılası önerilir. Et yerine yenebilecek yiyecekler arasında olan bir diğer önemli besin ise mantardır. Mantar içinde yüksek protein ve sıfır yağ olmasından ötürü ete alternatif önemli yiyeceklerdendir. Tiryakiler için ise tek önerimiz başlangıç için soya eti tüketmeleri. Alışma döneminde tüketeceğiniz soya eti et yeme hissini verirken sağlığınız için olumlu gelişmeler sağlayacaktır.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?