Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

Sağlık

10 Şubat 2015 yazan BaTTy

Anne sütü ir çocuğa bahşedilen en mucizevi sıvıdır. Çocuklar anne sütü ile bütün zihinsel ve fiziki gelişimlerini  tamamlarlar.

 

Anne sütü anne hamile iken vücutta anne göğsünde oluşmaya başlar. Çocuk doğduktan sonra hemen hemen her annenin sütü çocuğuna yeter. Doktorlar tarafından önerilen bütün ürünleri kullanan annelerin sütü yeterli miktarda olur. Ancak anne sütüne zarar verecek ve azaltacak ürünler kullanılırsa eğer anne sütünde azalmalar meydana gelebilir. Bu nedenle uygun gıdaların tüketilmesi bebek ve anne sağlığı açısından önemlidir. Anne sütünüzü eğer yetersiz hissediyor iseniz kendiniz bu durumu test edebilirsiniz.

 

Eğer çocuğunuz belirli olan kilo seviyesinin altına düşmüyor ve emerken şikayetçi olmuyor ise genellikle anne sütünüz yeterli geliyor demektir. Ama bu durumun tam tersi ise ve anne sütünü arttıran gıdalar tüketmek istiyor iseniz tavsiye edilen gıdalar işinize yarayacaktır. Süt salınımının tam olabilmesi için günde 3 litre sıvı tüketimi muhakkak şarttır. Sıvı denildiğinde bu miktarın büyük bir kısmının da su olması gereklidir. Su en çok gerekli sıvı olduğundan bol miktarda tüketilmelidir. Anne sütünü arttıran gıdalar sıralamasında süt, ayran, komposto, hoşaf, meyve ve sebze suları, papatya çayı, açık siyah çayın da önemli yerleri vardır. Ancak meyve ve sebze sularının taze olması gereklidir. Ayrıca kansızlık da anne sütünde önemli rol oynayan etkenlerdendir. Bu nedenle kansızlığa neden olacak gıdalardan uzak durulmalıdır ve mümkün olduğu kadar yemekten bir saat önce ve bir saat sonraya kadar çay tüketimi yapılmamalıdır. Çay içildiğinde bile açık çay içilmelidir. Anne sütünü arttıran gıdalar arasında kafeinin ve alkolün işi kesinlikle yoktur. Bu gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalı ve sigara içimi tamamen durdurulmalıdır.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?